Ankstyvoji ir vidutinė vaikystės plėtra

Ankstyva ir vidutinė vaikystė yra didelis augimo ir vystymosi laikas. Ankstyvoje vaikystėje – nuo 3-6 metų amžiaus – vaikai išauga nuo vaikų, kol jie apsirengia ir valgydami sidabrines reikmenis. Vidutinėje vaikystėje – nuo 6 iki 12 metų amžiaus – jie dar labiau išgyvena, kol jie atsiduria brendimo ir paauglystės ribos. Kognityviai ir socialiai įgiję įgūdžių ir kompetencijų, kurios suteiks pagrindą jų suvokimui, kas jie yra ir kaip jie patenka į pasaulį. Šie nauji supratimo lygiai padeda juos nukreipti, kai jie išgyvena paauglystėje, jauname amžiuje ir už jos ribų.

Ankstyvas vaiko fizinis vystymasis

Pasak nacionalinių sveikatos institutų, nuo 3 iki 6 metų vaikas daro didelę pažangą didelio variklio vystymosi srityje. Tai prasideda geresniu gebėjimu bėgti, šokinėti, mesti ir smūgiauti kamuoliu. Be to, vaikas progresuoja į mokymąsi sugauti atsipalaidavusį rutulį, pedalą su triračiu motociklu, apeiti ant vienos kojos, išlaikyti pusiausvyrą vienoje kojoje ir vaikščioti nuo kojų iki kojų. Ankstyvoje vaikystėje sukurtami tobuli motoriniai įgūdžiai – tai sugebėjimas atkreipti žmogų į tris dalis, naudoti saugos žirkles, gerai apsirengti ir valgyti šaukštu ir šakute.

Ankstyvosios vaikystės kalbos ir pažinimo raida

Pasak “NIH”, vaikai nuo 3 iki 6 metų daro daug žingsnių kalbos ir pažinimo srityje. Jie pradeda formuotis sakinius 3 metų amžiaus. Po 4 metų jie pradeda suvokti dydžio santykius, pavadinti keturiomis spalvomis, skaičiuoti iki keturių ir smagiai žaisti žodžius ir pasakoti. Iki 5 metų vaikai gali suskaičiuoti iki 10, suvokti laiko idėją, prisiminti savo telefono numerį ir atsakyti į klausimus, susijusius su “kodėl?”

Ankstyvas vaiko psichosocialinis vystymasis

Pasak Erico Eriksono, Vokietijos vystymosi psichologo, kiekviename vystymosi etape žmonės turi išspręsti konkretų psichosocialinį konfliktą, kad psichologiniu požiūriu būtų sveikas būdas pereiti prie kito lygio. Kaip aprašė Grace J. Craig, žmogaus vystymosi vadovėlis, konfliktas dėl vaikų nuo 3 iki 6 metų yra “iniciatyva ir kaltė”. Jei jauni vaikai gali sėkmingai ištirti pasaulį, jie vysto iniciatyvą. “Vis dėlto, jei jie yra griežtai kritikuojami ar uždrausti, – rašo Craigas, – jie jau mokosi jausti kalti dėl daugelio savo veiksmų”.

Vidutinė vaikų fizinė raida

Pagal NIH vaikai nuo 6 iki 12 metų paprastai turi stiprių, skysčių motorinių įgūdžių. Tačiau jie gali labai skirtis dėl dydžio, fizinio koordinavimo ir brendimo. Kai kurie vaikai pradeda vystyti antrinę lytinę situaciją, būdingą šiame etape. Berniukuose tai yra varpos ir sėklidžių išsiplėtimas, taip pat plaučių, žandikaulių ir krūtinės ląstos augimas. Mergaitėms tai apima plaučių ir žandikaulių plaukų augimą, taip pat krūtų vystymąsi.

Vidurinė vaiko kalbos ir kognityvinė raida

Šešiolikmečiai vaikai paprastai gali vartoti 5-7 žodžių sakinius. Kadangi jie progresuoja per vidurinę vaikystę, jie vysto gebėjimą naudoti vis sudėtingesnius sakinius. Kognityviai, nuo 6 iki 10 metų, vaikai išgyvena galimybę sekti tris komandas iš eilės, kad galėtų sekti penkias eilės komandas.

Psichosocialinis konfliktas tarp vidutinio amžiaus vaikystėje, kurį konceptualizuoja Eriksonas, yra “pramonė ar žemesnė”. Vaikai, įgydami įvairias gebėjimus vidurinėse vaikystėje, ugdo kompetencijos jausmą. Kadangi jie palygina save su kitais savo amžiumi, jie gali arba suvokti save kaip turinčius produktyvius gebėjimus ar nesėkmės jausmą. Craigas teigia: “Neigiamas savęs vertinimas palyginus su kitais yra ypač pavojingas šiuo metu.”

Vidurinė vaiko psichosocialinė raida