Riebiosios kepenys ir tulžies akmenys

Pagal amerikiečių šeimos gydytojų internetinę svetainę, riebalinė kepenų liga ar steatozė yra dažniausia padidėjusių kepenų fermentų priežastis Jungtinėse Amerikos Valstijose. Steatozė atsiranda dėl lipidų, ypač trigliceridų, kaupimosi kepenų ląstelėse, dėl ko sukelia uždegiminį atsaką, dėl kurio kepenų fermentai gali patekti į kraują. Riebios kepenų ligos įvyksta daugybėje situacijų, tokių kaip piktnaudžiavimas alkoholiu, nutukimas ir 2 tipo cukrinis diabetas. Jei sergate riebaline kepenų liga, padidėja tulžies akies vystymosi pavojus.

Tulžies akmenys

Jūsų tulžies pūslė yra tuščiaviduris, kriaušės formos organas, kuris lieka po jūsų kepenų. Jis kaupia tulžį, kurią gamina jūsų kepenys, ir išsiskiria į jūsų plonąją žarną, kad palengvintų riebalų virškinimą. Žarnų akmenys susidaro, kai jūsų tulžies pūslė paprastai nėra tuščia arba kai sutrinka įprastinė jūsų tulžies cheminių medžiagų sudėtis, taip leidžiant akmens formavimo dalelių nusėdimą. Pagal “The Merck” diagnozės ir terapijos vadovą, 85 procentai tulžies akmenų yra suformuoti iš kietinto cholesterolio.

Koreliacija

Remiantis Amerikos šeimos gydytojų svetainės duomenimis, steatozė turi įtakos iki dviejų trečdalių nutukusių asmenų, ir dažnai diagnozuojama žmonėms su 2 tipo cukriniu diabetu ir metaboliniu sindromu, būklė apibūdinama pilvo nutukimu, aukštu kraujo spaudimu, atsparumu insulinui ir dideliais trigliceridais . Tulžies akmenų rizikos veiksniai atspindi riebalinių kepenų liga. 2010 m. Gruodžio mėn. “Turkų gastroenterologijos žurnalo” tyrimas parodė, kad 55 proc. 95 pacientų, kuriems atliekama tulžies akmenų operacija, taip pat turėjo riebios kepenų ligos atvejų.

Bendrieji mechanizmai

Nyderlandų Leideno universiteto medicinos centro mokslininkai teigia, kad nutukimas ir didelis trigliceridų kiekis kraujyje trukdo tulžies pūslės aktyvumui ir prisideda prie nenormalios tulžies kompozicijos, todėl padidėja kanapių rizika. Panašiai, atsparumas insulinui susilpnina tulžies pūslės funkciją, keičia cholesterolio metabolizmą ir padidina jūsų kanalų galimybes. Tai yra tos pačios fiziologinės anomalijos, dėl kurių padidėja rizika susirgti riebia kepenų liga.

Apsvarstymai

Riebalinių kepenų ligos ir tulžies akmenų ryšys yra pagrįstas rizikos veiksniais ir metabolinių sutrikimų, kurie yra bendri abiems būklėms. Padaugintoms tulžies akmenų ir riebalų kepenų rizikos veiksniams yra nutukimas ir metabolinis sindromas, kurių abu galima spręsti su svorio mažinimu, pratimais ir dietiniais pakeitimais, tokiais kaip dieta su mažu riebalų kiekiu ir mažai cukraus. Jūs taip pat galite bent jau iš dalies atsižvelgti į kitas sąlygas, dėl kurių padidėja rizika susirgti riebalinėmis kepenimis ir tulžies akmenlige – 2 tipo cukriniu diabetu ir aukštu trigliceridų kiekiu – pasikeitus tokiais pat gyvenimo būdais. Jei sergate 2 tipo cukriniu diabetu, metaboliniu sindromu ar nutukimu, pasitarkite su gydytoju, kaip galite apsisaugoti nuo tulžies akmenų ir riebios kepenų ligos.